Lewis Hine a pohľad z Empire State Building

Autor: Simona Vepyova | 19.11.2012 o 9:33 | (upravené 19.11.2012 o 9:53) Karma článku: 2,89 | Prečítané:  385x

Práve v tomto čase prebieha po galériach 22. mesiac fotografie, ak ste to náhodou nezachytili. V rámci tohto podujatia zavítal do nášho mesta Otec dokumentárnej fotografie, hoci je už viac ako 70 rokov mŕtvy.Jeho odkaz však prežíva v jeho dielach. Fotografiách. Lewis Hine.

Empire State Building, budova ktorá sa snáď objavila v každom americkom filme. Fotografie zachytávajú bláznov bez istenia v obrovskej výške, čo sa čudujem, však sa písal rok 1931. Vtedy sa 57.ročný Lewis štveral po lešeniach spolu s robotníkmi aby zachytil atmosféru. Výstava je ... nenachádzam slov (nie, nie je taká dobrá, ale ani taká zlá). Vina kurátorky výstavy. Nejasná orientácia výstavy, označenie fotografií, výber fotografií (10 krát kamelot? TO ako vážne?!). A pýtam sa Prečo? Prečo len, preboha, dávajú fotografie za sklo? Nestačí, že je to želatinová striebrotlač ale ešte aj pri podmienkach aké panujú v priestoroch Pálffyho paláca (neonky plus sklo sa rovná odraz, vďaka ktorému vo vzdialenosti väčšej ako krok skoro nič nevidno)... pssst krav maga.. Výstava nezaberá iba ESB ale aj prácu detí. Na výstave sú to väčšinou kameloti, leštiči topánok, kameloti, kameloti, leštiči, ističi, ističi, a pracujúce vo fabrikách. Všetko deti. Je to dokumentárna fotografia, nič neprikrášľuje, zobrazuje skutočnosť - odtrhnuté končatiny, špinu, chudobu, zúfalosť. Vedeli ste o tom, že jeho fotografie ťažko pracujúcich detí v hrozných podmienkach na ulici a vo fabrikách sa stali podkladom pre zmenu zákona definujúci prácu detí? Na záver musím podotknúť, že som videla od Hinea aj lepšie kúsky ako sú na výstave! V skutočnosti je Lewis Hine fotograf s veľkým F, pri pohľade na jeho prácu si viete živo predstaviť tú dobu, chudobu ( ktorú sám Hine, prežíval a aj chudobný umieral) , až vám husia koža nabehne. Veď nie nadarmo je prehlasovaný za zakladateľa dokumentárnej fotografie. Ak by ste si chceli zaobstarať nejakú domov: http://www.bonnibenrubi.com/Lewis-Hine_artwork_2.html alebo googlite (oplatí sa) čítajte tiež: http://sladkovustach.blogspot.sk/ http://bainba.wordpress.com
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?